fbpx

Kuidas langetada kaalu?

Kevad on käes ja toitumisnõustajatel on alanud tihe tööaeg – suveks tuleb ju saledaks saada. Kõikvõimalikud kanalid pakuvad dieedinippe, salendavaid roogasid, trennikavasid. Kaalu langetamine on ju hea, kuid miks me teeme seda kõike vaid hooajaliselt?

Kas te teadsite, et sõna dieet (dietae) tähendab ladina keeles elustiili, eluviisi!? Minu jaoks ütleb see nii mõndagi. Näiteks seda, et kui lähen dieedile, siis peaksin seda pidama eluaeg. Kas ei oleks siis parem, kui saaks toituda selliselt, et midagi pole keelatud? Selline eluviis on täiesti võimalik, samuti on selle juures võimalik olla väga heas vormis (ja mitte meeletu trenni tegemisega).

Mõned nipid, kuidas edukalt ja püsivalt kaalu langetada:

  • Toitu regulaarselt, söö 5-6 toidukorda päevas, sh 3 põhitoidukorda ning 2-3 vahepala. See aitab veresuhkrut tasakaalustada ja seeläbi kaalu kontrollida ning samas vältida ka ülesöömist;
  • Pea kinni taldrikureeglist: poole taldrikust moodustagu köögiviljad (pool sellest aurutatud/keedetud, pool värskena), üks veerand olgu valk (nt liha, kala, muna, kaunviljad) ning teine veerand teravili (nt pasta, riis, kinoa) või tärkliserikkad köögiviljad (nt kartul).
  • Söö aeglaselt, naudi igat suutäit! Kui keskendud toidule, mitte söögilõksudele-välistele segajatele, siis saad kiiremini aru, kui kõht on täis.
  • Vali oma toidulauale head rasvad – tarbi nädalas 3 korda kala, tee oma salatid kvaliteetse oliiviõliga, söö seemneid (eelkõige tšiia-, lina- ja kanepiseemned) ning pähkleid, kuid ära nendega ka liialda – üks väike peotäis päevas on täiesti piisav. Väldi kindlasti transrasvu, hüdrogeenitud rasvu ja rafineeritud õlisid.
  • Eelista madala glükeemilise koormusega (GK) süsivesikuid. Mida vähem on teravilja töödeldud ja mida rohkem kiudaineid toiduaine sisaldab, seda madalam on tema GK. Eelista täisteraleiba valge saia asemel, pruuni täisterariisi valge riisi asemel, looduslikku suhkrut valge rafineeritud suhkru asemel jne.
  • Söö süsivesikut ja valku koos. See aeglustab suhkrute vabastamist toidust verre ja aitab ka stabiliseerida veresuhkru taset.
  • Tarbi kiudaineterikast toitu. Söö ohtralt rohelisi köögivilju ning lisa oma menüüsse ka kaunvilju. Vali teraviljatoodetest täisteratooted. Nt kaer on kaalulangetajale kõige sobivam teravili, sest selles leiduvad beeta-glükaanid on kiudained, mis aitavad glükoosi aeglaselt verre vabastada ning vähendada sellega insuliini tootmist.
  • Joo vett. Arvesta, et mõistlik veetarbimine päevas on 30 ml kehakaalu kg kohta.
  • Ära sea endale liigseid piiranguid. Ära söö liiga vähe. Sageli arvatakse, et kaloraaži vähendamine miinimumini on parim võimalus kaalu langetamiseks, kuid tegelikkuses võib see mõjuda vastupidiselt ning keha hakkab igat kalorit talletama. Samuti ei pea kartma magusat – kui teed ise tervislikke kooke-komme, siis aeg-ajalt võib seda endale ju lubada. Kui kogu aeg keelata, siis ühel hetkel võib tahtejõud üles öelda ning siis sööd tegelikult üle.
  • Liigu. Kui sulle meeldib trenni teha, siis on see super, käi rõõmuga trennis ja tee erinevaid harjutusi (jõu- ja vastupidavusalad mõlemad). Kui mitte, leia endale sobiv liikumisvõimalus – käi jalutamas, mine tööle jala või kui liigud bussiga, siis tule peatus varem maha, eelista treppe liftidele, pargi oma auto parklas võimalikult kaugele jne.

Oluline on ka see, et sa tead, mis on sinu eesmärk. Kui tahad kaalu langetada selle pärast, et keegi ütles, et sa seda tegema PEAD, siis see ei toimi. Kui aga VALID kaalulangetamise, sest tahad end paremini tunda, kenam välja nähe vmt, siis see on hea alus.

Kui tunned, et sul on seda kõike raske üksi teha, siis tule meie Terviseteadja kaalugruppi, saad lisaks kaalulangusele ka häid teadmisi ning mõnusaid retsepte ja nippe tervislike toiduvalmistamisviiside kohta.

Mõnusat kerget kevadet!