Vahemeredieedist ja naudingutest

Vahemere toidupüramiid

Pilt pärineb lehelt: http://mediterranean-diet-secrets.org/med-diet-pyramid/

Vahemeredieedi positiivsetest külgedest on viimasel ajal palju räägitud. Avaldatud on palju uusi tõenduspõhiseid andmeid sellise toitumise rollist hea tervise säilitamisel. Kõige rohkem on teaduslikke tõendusi selle kohta, et vahemereline toitumine toimib positiivselt südame-veresoonkonna tervisele, olles seotud nii südame-veresoonkonnahaiguste madalama esindussageduse kui väiksema suremusega. Vahemeredieedi põhikomponentide – puu- ja köögiviljad, oliiviõli, pähklid-seemned, maitsetaimed ja täisteravili – omavaheline sünergia viib kasulikele muutustele ainevahetuses, mis on seotud südame tervisega, vähendades seeläbi märgatavalt südamehaiguste esinemist.

Kui lühidalt võtta kokku Vahemeredieedi toitumispüramiid, siis selle baasiks ehk kõige olulisemaks osaks on käitumisjuhised: olge füüsiliselt aktiivsed ja rõõmsad ning nautige söömist. Viimane on Vahemere kultuuris ülioluline, sest kõik teavad, et toidud ja joogid on parimad koos sõprade või perega süües ning seda protsessi nautides.

Kõige tähtsama toidugrupi moodustavad taimsed toiduained: puu- ja köögiviljad, teraviljad (peamiselt täistera), oliivõli, pähklid, seemned ning maitsetaimed ja vürtsid. Kõik peamised toidukorrad peaksid põhinema neil toiduainetel. Tähtsuselt järgmises grupis on lahjad piimatooted, mida soovitatakse samuti tarbida mõõdukates kogustes igapäevaselt.

Kõrgemates kihtides on iganädalaselt paaril-kolmel korral kasutatavad toiduained: kala ja muud mereannid, linnuliha, munad ja kaunviljad. Punast liha ja töödeldud lihatooteid, samuti kartulit soovitatakse tarbida natuke harvemini.

Maiustused on aga püramiidi tipus, mis tähendab, et nad on omal kohal väikestes kogustes ning harva ja juhuslikult tarbides.

Samuti on välja toodud vein, mida mõõdukalt tarbides võib pidada ka Vahemere püramiidi osaks.

Kui soovid natuke rohkem teada Vahemeredieedist ning sealsetest toitudest, siis tasub tulla reedel, 15. jaanuaril Itaalia õhtule ja ise järgi proovida, kas sõpradega ühine toiduvalmistamine ning –nautimine teeb õnnelikuks.

 

Peatse kohtumiseni!
Triin

 

Kasutatud kirjandus ajakiri Toitumisteraapia nr 16. „Tervistava dieedi otsingul“

Rohkem infot ja fakte Vahemeredieedist ajakirjast Toitumisteraapia nr 16.

Kirjuta kommentaar:

Tulekul koolitused

  • Koolitusi hetkel pole
Go Top