fbpx

Suhkruvaba september

Mul on üks plaan ja see on teha septembrikuu suhkruvabaks. Noh, mõnedel on see alkoholivaba (mul juhtumisi on juba aasta alkoholivaba ja see jätkub) ning teistel tuleb elu muudmoodi huvitavaks teha :).

Aga tegelikult, et kõik ausalt ära rääkida nagu oli, siis tuleb alustada sellest, et ma olen üks magusamaias inimene. Küsite, kuidas üks toitumisterapeut saab magusamaias olla, kuidas ma saan siis rääkida tervislikust toitumisest. Üks ei välista teist, st magusat saab tarbida ka tervislikul moel. Ma näiteks üldse ei poolda seda, et inimesed vägisi hoiavad end magusast eemal, tahtejõuga tehakse seda kuu, paar, võib-olla ka mõned aastad, kuid tegelikult, kui inimene on loomult magusasõber, siis ühel hetkel võib ta siiski sellele tahtejõule alla vanduda. Parem on seda teha sõbralikumal moel ning seeläbi oma magusaisusid taltsutada.

Aga tulles tagasi minu isikliku põhjuse juurde, siis tunnen, et seoses väikese ilmakodaniku sünniga on minu magusaisud kahekordistunud ja suhu satub sageli ka mitte nii tervislikke maiustusi. Tore on ju leida vabandusi, et mul on energiat vaja jne, aga tegelikkuses tean ma väga hästi, kuhu sellised põhjendused viivad.

Ühelt poolt on see täiesti arusaadav, miks magusaisu tõusnud on – 1) ma ei saa süüa nii regulaarselt kui varem, sest väike boss nõuab oma ja just talle sobival ajal; 2) ma ei käi praegu alati ise poes ja toidulaual on vahel seepärast vähem rohekraami. Aga siiski, need on ainult vabandused!

Mida siis teha? Otsustasin, et septembris jäävad minu toidulaualt välja roosuhkur ja peedisuhkur nii rafineeritud kui ka rafineerimata kujul. Poekaupades vaatan suhkrusisaldust ja valin väiksema suhkrusisaldusega tooted. Kui tootes on lisatud suhkrut üle 5 grammi 100 grammi kohta, siis see on out. NB! Sünteetilised kunstsuhkrud nagu aspartaam jmt on igal juhul välistatud!

Küll aga võin lubada endale isetehtud maiustusi ja kooke, kui ma olen selles kasutanud mett, agaavi- või vahtrasiirupit, erütritooli, ksülitooli või steeviat. Samas tuleb siin lähtuda sellest, et magusat ei oleks päevas üle 5% soovituslikust energiast.

Puuviljad on lubatud magusaisu kustutamiseks, seda isegi kuivatatud kujul (kui ei ole lisatud suhkrut). Toitude magustamiseks võin ka kasutada banaani või datleid. Kuid kui tootes on magustajaks fruktoos (mis muidu ju puuviljades on) või fruktoosiglükoosisiirup, siis see jääb minu poolt puutumata.

Aga lisaks sellele, et ma vähendan magusatarbimist, proovin teha veel üht-teist kasulikku oma kehale:

  • Söön regulaarselt 3 põhitoidukorda ja 2-3 vahepala päevas. Asja lihtsustamiseks (ja teisele poolele poenimekirja jaoks) teen selleks väikese menüüspikri ka;
  • Igal toidukorral söön nii süsivesikuid (loomulikult eelistades liitsüsivesikuid) kui valku – see aitab küllastustundele kaasa ning samuti tõuseb veresuhkur seeläbi aeglasemalt;
  • Kui tunnen, et magusaisu tuleb peale, siis joon klaasi vett (jaa, veejoomine kipub veidi tagasihoidlikumaks jääma praegu, sest veevajadus on ka ju suurenenud);
  • Lisan menüüsse ohtralt köögivilju, neid ma armastan ja söön ka, aga nüüd proovin ka vahepalade osa rohkem nende arvelt katta;
  • Ja veel – head rasvad: pähklid, seemned, kala ja mereannid. Taaskord, armastan neid, kuid nii lihtne on neid ära unustada, kui sa ise poodi ei satu 🙂

Nüüd olen ma siis tõepoolest kõik ära rääkinud, mis mul südamel oli. Välja arvatud üks väike asi. Nimelt, kui ka Sina sooviksid oma magusatarbimist vähendada, siis võid minu väljakutsega liituda ning teha endale samuti suhkruvaba september. Lõin selleks ka Facebooki Triinu toidumaailma lehele sündmuse, mille all jagan veidi soovitusi ning kindlasti ka suhkruvabu retsepte. Lisaks on tulemas üks üllatus, millest kuulete lähipäevil.

Olete valmis? Läksime siis!