fbpx

Kuidas tervislikult ja maitsvalt grillida?

Jaanipäev on praktiliselt kohal ja see tähendab, et terve Eestimaa kohal lasub kerge suitsuvine – kõik grillivad 🙂 Grillimine (varasemalt pigem šašlõki valmistamine) ja jaanipäev kuuluvad meie kultuuris niimoodi kokku nagu jõulud ja seapraad või vastlad ja vastlakukkel.

Minult on tihti küsitud, et kas grillimist võib pidada tervislikuks toiduvalmistamiseks või mitte ja kui grillida, siis mida ning kuidas.

Kui rääkida tervislikest toiduvalmistamisviisidest, siis loomulikult esmasesse valikusse grillimine ei kuulu, parimaks võib pidada toorest (töötlemata), aurutatud või keedetud toitu. Võrreldes aga friteerimise või isegi praadimisega, on grillimine kindlasti parim valik. Kindlasti tasub vältida toidu ülegrillimist või söestunud osade söömist. Parimaks grillimisviisiks võib pidada grillimist selliselt, kus rasv ei tilgu sütele. Selleks on olemas ka spetsiaalsed grillid (vaata näiteks siit).

Mina ise ei ole grillmeister, vaid katsetaja ja proovija ning seepärast otsisin üles spetsialisti, et uurida veelgi nippe ja nõkse tervislikuks ja maitsvaks grillimiseks. Pöördusin nimelt Ain Sööt´i poole, kes on Faeton Barbeque teami liige ning nimetades ise end küll harrastusküpsetajaks, on võitnud oma meeskonnaga mitmeid uhkeid grillvõistluste auhindu.

Aini soovitused grillimiseks:

  • Esimene asi – grilli ettevalmistus. Mõtle, millega grillid. Väga paljud kasutavad söegrilli, see on sobiv ja sellega saab tuld reguleerida, kuid see, mis sa sinna sisse paned, omab ka väga suurt tähtsust.
    • Süsi – tasub osta suure kotiga ja kasutada suuri tükke, hea oleks võtta käega suured tükid välja ja vältida tolmu ning puru grilli valamist. Ehedam on muidugi põletada lepapuud, kuid see võtab rohkem aega.
    • Tule alustamine – tihti kasutatakse odavaid süütevedelikke. Tasub aga mõelda sellele, et seda läheb tule alustamiseks päris palju ning kokkuvõttes ei tule odavam. Samuti võib rikkuda kogu grillielamuse süütevedelikust lihale/köögiviljale juurde tulnud maitse. Toiduõlid ei pruugi väga hästi põlema minna. Võib proovida lõhnatuid süütegeele või näiteks ka nn süütetablette (kui tugevalt petrooleumi järgi lõhnab, siis jäta parem ostmata!). Head on näiteks lepalaastust ja parafiiniga immutatud süütetabletid.
    • Edasi – lase süsi ilusasti põlema. Süsi on grillimiseks valmis, kui ta on hall ja hõõgub. Kui kasutasid grilliks valmissütt, siis tasub süte peale panna peoga kuivanud ürte, mõned kadakaoksad või lepalaastud või -saepuru, et eemaldada paha lõhn.
    • Resti puhastamine – rest tasub puhastada enne grillimist. Harjaga tõmbad ära eelmise grillimise jäänused ja siis korra tule peale, tuli puhastab.
    • Pea ka meeles, et grill ei ole prahi põletamise koht! Eriti hoidu suitsukonide grilli viskamisest.

  • Tooraine on number 1 – hea tulemus tuleb vaid kvaliteetse ja võimalikult värske lihaga.
    • Kui sa ei oska toorainet ise maitsestada, siis parem proovi lihatööstuste omi (mina omalt poolt lisan, et vali sellised, kus ei ole kahjulikke e-aineid sees, nt naatriumglutamaat – E621 tasub igal juhul vältimist). Samas on päris lihtne ise marinaadi teha, kui pead meeles, et iga toit peab sisaldama natuke soola, natuke hapukat (veiniäädikas, sidrun, rabarberimahl), pisut magusat (mesi, suhkur) ja ka teravat (nt tšilli).
    • Tükid peaksid olema enam-vähem ühesuurused, muidu võib juhtuda nii, et väiksemad lähevad kõrbema ja suuremad pole veel valmis.Pea ka meeles, et suurt lihatükki ei tasu grillil küpsetada, 2-3 cm suurused tükid on veel sobivad.
    • Liha küpsetamisel arvesta temperatuuriga, tüki suurusega ja sellega, millist liha küpsetad (kala küpseb kõige kiiremini, linnuliha ka, loomalihaga läheb kauem). Kui paned vardasse šašlõkki, siis sibul grilli eraldi. Hea oleks, kui ajad lihatükid võimalikult üksteise lähedale vardasse. Pane liha grillile ja mõne hetke pärast liiguta lihatükke, muidu jäävad restile kinni ja sa neid just väga kergesti lahti ei saa. Pea meeles ka seda, et kui liha kuivab, ajab rasva välja, siis hakkab ta tuld kartma. Seepärast on väga oluline, et grillides oleks veepudel juures. Liha võib kasta üle sama marinaadiga, kus ta seisis (kui kasutad lihatööstuste liha, siis ära viska marinaadi minema!) või pihustada kergelt soolase veega. Ilus ja maitsev liha on pruun, küps, aga kindlasti mitte põlenud. Suurim viga ongi üleküpsetamine.
    • Grillimine – kui grillid, siis grilli, kui sööd, siis söö. Ehk söegrillile ei saa selga pöörata – tuli võib alla tekkida väga kiiresti ja siis on toit rikutud.
    • Pööra lihatükke kindlasti spetsiaalsete tangidega, mitte kahvliga, muidu lased mahlad välja ja liha jääb kuivaks.
    • Järelvalmimine – grillmeistrid räägivad, et grillmeistri õde on foolium, see tähendab seda, et anna grillitavale kerge jume ja siis lase tal grillfooliumis või termospotis järelvalmida 10-15 minutit.
    • Grilli julgelt ka juurikaid ja köögivilju – näiteks peakapsas on põnev grillikõrvane. Samuti pole vähemtähtis salat, mida grillitud toidu juurde pakud.

Kõige põnevam mõte, mis minul Ainu jutust kõlama jäi, oli see, et grillida võib iga ilmaga – suvel söö rohkem juurikaid ja köögivilju – need on meil siis parimas värskuses, ja talvel grilli liha – et kliimaga hakkama saada.

Nii, et mõnusat jaanipäeva ja tervislikku grillimist!

Triin