fbpx

6 põhjust, miks me peaksime sööma köögivilju

Kuidas sinul köögiviljade tarbimisega lood on? Kõik ainult käsivad köögivilju süüa, aga miks see üldse oluline on? Miks me ei võiks ainult liha, piimatooteid või magusat süüa? 😊 Miks üldse peab sööma tasakaalustatult?

Miks tasakaalustatud toitumine on oluline, sellest saame edaspidi pikemalt rääkida, aga täna tahan tähelepanu pöörata just köögiviljadele, miks me üldse peaksime neid sööma:

  1. Erinevatest köögiviljadest saame me organismile kasulikke vitamiine ja mineraalaineid – rohkesti leidub köögiviljades kaaliumit, C- ja A-vitamiini, folaate (foolhapet), samuti kaltsiumit ja magneesiumi. Lisaks muidugi ka teisi erinevaid vitamiine ja mineraalaineid.

Kaalium on väga oluline mineraalaine tasakaalustamaks meie kehas naatriumi. Viimasega liialdame siis, kui sööme ohtralt soola sisaldavaid toite. Samuti vajame kaaliumit närviimpulsside edasikandumiseks ja süsivesikute ainevahetuseks.Folaate vajame samuti närvisüsteemi normaalseks funktsioneerimiseks, punaste vereliblede moodustamiseks ja näiteks ka maksa töö tõhustamiseks. C-vitamiin on meile oluline nt aju normaalseks funktsioneerimiseks, immuunsüsteemi toetamiseks ja stressi eemale hoidmiseks. Kaltsiumi kohta peaks igaüks teadma, et see on üks oluline komponent luukoe heaks terviseks, aga samuti on see vajalik lihaste normaalse töö tagamiseks, neerude funktsioneerimiseks ning nt ka vererõhu ja vere kolesterooli taseme reguleerimiseks. Magneesiumi vajavad oma tegevuseks üle 300 erineva ensüümi ning see on väga oluline näiteks südamelihaste tööks ja vereringe reguleerimiseks.

  1. Köögiviljad, eriti just kaunviljad, sisaldavad olulisel määral kasulikke kiudaineid. Kiudained aitavad soodustada ainevahetust, reguleerida kõhukinnisust või -lahtisust; ära hoida hemorroidide teket; tekitada täiskõhutunnet ning kontrollida vere kolesteroolitaset ning seeläbi ennetada südamehaigusi.
  2. Köögiviljad on hea valik neile, kes soovivad säilitada normaalset kehakaalu. Enamik köögivilju on madala kalorisisaldusega ning neis ei leidu kolesterooli. Kiudainetesisaldus köögiviljades aitab hästi veresuhkru taset reguleerida. Seepärast võid süüa köögivilju rohkem, ilma et peaksid kartma kaalutõusu.

Lisaks, kui sa oled kuulnud midagi toiduainete glükeemilisest koormusest, mida arvestatakse süsivesikute puhul ja mis näitab kui kiiresti su veresuhkru tase tõuseb peale teatud toidu hulga söömist, siis arvesta, et enamik köögivilju on madala glükeemilise koormusega ning seepärast võib neid süüa rohkem kui mõnda muud toitu.

  1. Köögiviljades leidub erinevaid organismile väga kasulikke fütotoitaineid. Neid antioksüdante leidubki peamiselt ainult taimedes. Neid nimetatakse bioaktiivseteks komponentideks, mis ei ole esmavajalikud toitained, kuid neil on positiivne efekt meie tervisele.
    Mõelge köögiviljade erinevatele värvustele, mõnede taimede mõrkjale maitsele, need ongi tingitud fütotoitainetest. Nt karotenoidid – oranžides, kollastes, rohelistes viljades; flavonoidid lillades või mustades köögiviljades, polüfenoolid oliiviõlis jne.
  2. Köögiviljad on need, mis annavad toidule maitse ja värvi ehk teevad toidu meie jaoks apetiitsemaks. Mõelge näiteks maitsetaimedele. Kas ei ole just maitsetaimed need, mis annavad just lihale või kalale selle mõnusa maitse? Või kui palju ahvatlevam meile tundub pastaroog, kui selles on sutsuke küüslauku ning kirsstomateid vs lihtsalt makaronid koorekastmes!? 😊
  3. Köögiviljades peitub tervis. Arvestades juba kõike eelnevat, siis võib siin nii öelda küll, sest köögiviljade tarbimine tõepoolest aitab ennetada haigusi ja tugevdada immuunsüsteemi. Mulle meeldib öelda, et me keha on väike keemialabor, mis täpselt teab, mis meile oluline on. Selle keemialabori hästi toimimiseks on aga vajalik süüa mitmekesist ja tasakaalustatud toitu, mille juures üheks väga oluliseks teguriks on just paras hulk köögivilju!

Kui sina veel ei kasuta oma toidus piisavalt köögivilju, siis tule minuga köögiviljamaailma seiklema!